Szusować bezpiecznie

Narciarstwo i snowboarding nie należą do sportów szczególnie niebezpiecznych, tzw. ekstremalnych. Niemniej jednak narciarze i snowboardziści są bardzo narażeni na różne kontuzje i wypadki na stoku. Mogą wyrządzić krzywdę sobie i innym miłośnikom sportów zimowych. Do tego dochodzą jeszcze zagrożenia naturalne, tj. lawiny. W konsekwencji ucierpieć może nie tylko nasze zdrowie, ale także portfel.
Najczęściej zgłaszane są szkody związane z uprawianiem narciarstwa. Ich główną przyczyną jest nadmierna prędkość i niedostosowanie sposobu jazdy do umiejętności i warunków na stoku. Wśród urazów narciarskich do niedawna przeważały złamania kości podudzia lub kończyn górnych. Obecnie, gdy sprzęt, a przede wszystkim wiązania i buty, są coraz doskonalsze, liczba złamań maleje, wzrasta natomiast, i to nawet o kilkaset procent, liczba skręceń stawów, głównie kolanowych oraz uszkodzeń więzadeł.
Oprócz kłopotów ze zdrowiem, mogą spotkać nas także inne przykre niespodzianki. Strata bagażu, dokumentów, pieniędzy, zniszczenie sprzętu narciarskiego, spowodowanie wypadku, w którym ucierpią inni ludzie i ich sprzęt. Skutki takich nieprzyjemnych zdarzeń pokryje odpowiednio dobrana polisa turystyczna.

Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy jak ją dobrać.

Planując aktywny wypoczynek na nartach proponujemy rozejrzeć się za specjalną ofertą dedykowaną narciarzom i snowboardzistom.

Polisa ubezpieczeniowa dla wyjeżdżających za granicę powinna obejmować:

  • koszty leczenia – zwrot kosztów leczenia związanych z pobytem i operacjami w szpitalu, lekarstwami przepisanymi przez lekarza, badań, zabiegów, wizyt lekarskich
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to inaczej gwarancja wypłaty pieniędzy
    w sytuacji, gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie pozwoli opłacić dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne, zasili budżet w przypadku ograniczenia możliwości wykonywania pracy.
  • koszty ratownictwa – zorganizowanie i pokrycie kosztów poszukiwań prowadzonych przez wyspecjalizowane służby ratownictwa, udzielenie pomocy lekarskiej na miejscu zdarzenia, transport z miejsca zdarzenia do najbliższego punktu opieki medycznej
  • odpowiedzialność cywilną (OC) – m.in. pokrycie kosztów związanych z np. zniszczeniem sprzętu, kosztami leczenia i rehabilitacji poszkodowanego przez nas innego użytkownika stoku.

 

  • ubezpieczenie sprzętu – odszkodowanie za utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego (narty biegowe i zjazdowe, deski do snowboardu wraz z osprzętem i ekwipunkiem).