Deski zasadniczo dzielą się na deski miękkie i twarde. Na jednej i drugiej nauczysz się jeździć podczas wyjazdu zimowego. Do nauki zalecane są jednak deski miękkie. Nauka jazdy i co ważniejsze, doskonalenie techniki, przebiega płynnie i łagodnie. Przez długi czas, z każdym dniem spędzonym na stoku, rosną Twoje umiejętności. Na twardej desce postępy są mniej płynne, jednego dnia nauczysz się więcej, drugiego prawie nic. Na miękkiej desce zmęczenie jest mniejsze, rzadziej upadasz, bo deska ta bardziej wybacza błędy. Twarda deska błędów nie wybacza, upadki zdarzają się częściej a podnoszenie się po upadku jest męczące. Nie przejmuj się zbytnio poglądem, że miękka jest do skakania a twarda do szybkiej jazdy na snowboardzie. Kupuj deskę po to, by nauczyć się dobrej techniki jazdy, co zapewni Ci w przyszłości dalsze postępy, czy to w halfpipie czy między tyczkami.
Stawiamy więc na deskę miękką.
Mamy cztery rodzaje miękkich desek:
FREESTYLE (FS) – grupa desek przeznaczonych do jazdy, skakania, jazdy w halfpipe, modnych slidów na poręczach. I tak; jeżeli deska taka jest twarda, to do szkolenia kupować jej nie należy, jej sztywność utrudni Ci naukę, jeżeli jednak deska taka będzie miękka to dużych przeszkód w szkoleniu snowboardowym nie zrobi.
FREERIDE (FR) – skonstruowane do jazdy w puchu, deski dość miękkie, węższe w talii, nadają się do szkolenia ale pod warunkiem odpowiedniego dopasowania długości deski. Do szaleństw w głebokim śniegu używa się desek co najmniej 5 cm dłuższych, niż do jazdy, nazwijmy to, uniwersalnej.
BOARDERCROSS (BX) – deski dla zaawansowanych, generalnie twarde, przeznaczone zarówno do skakania jak i szybkiej jazdy na krawędziach, wymagają opanowania dobrej techniki jazdy. Deski te skutecznie utrudnią Ci naukę.
ALL MOUNTAIN (czasem FS/FR) – są to uniwersalne deski, skonstruowane i przeznaczone dla początkujących i średnio-zaawansowanych. O takie deski pytaj. Z reguły są tańsze, w porównaniu do innych rodzajów miękkich desek. Umożliwiają zarówno jazdę w puchu, na krawędziach, jak i skakanie w snow parku. Postępy na takiej desce są najszybsze, nie powodują ograniczeń.
Regułka: Pytaj sprzedawców o dokładne przeznaczenie każdej oferowanej Ci deski. Pamiętaj, najlepsza i najdroższa deska wcale nie zapewnia prawidłowego rozwoju umiejętności snowboardzisty!!! Taki postęp zapewnia tylko dobrze dobrana deska, w tym wypadku pod kątem jej przeznaczenia.