Hiszpania – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Uwielbiana przez turystów na całym świecie ze względu na kuchnię i otwartość jej mieszkańców. Hiszpania to również popularna destynacja młodzieżowych obozów. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się do tego kraju?

Stanowi ulubiony kierunek wycieczek odwiedzających z całej Europy. Hiszpania to prawdziwy raj dla wszystkich wielbicieli znakomitej gastronomii, ciepła i gorącej krwi, z której znani są jej mieszkańcy. Jednocześnie jest on doskonałą destynacją dla wszystkich, którzy uwielbiają imprezy do białego rana – szalone, pełne dobrej muzyki i ekscytującej atmosfery. Obozy i wyjazdy studenckie na Costa Brava czy Costa del Sol cieszą się niezmienną popularnością wśród młodych ludzi, mających ochotę na wakacje życia. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się do Hiszpanii?

Przygotowanie do wyjazdu

Jako kraj leżący w Unii Europejskiej, jak również w strefie Schengen, Hiszpania nie wymaga okazania paszportu przy wjeździe od obywateli wspólnoty. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Obowiązującą w kraju walutą jest euro. Kartą zapłacisz w większości sklepów i restauracji, choć niewielkie sklepiki spożywcze, zazwyczaj będące jedynymi funkcjonującymi 24 godziny na dobę, wymagają zapłaty gotówką.

Hiszpania wyjazd
Przed wyjazdem do Hiszpanii warto wiedzieć o kilku rzeczach.

Transport publiczny

W Hiszpanii działa bardzo rozbudowana sieć transportu kolejowego, druga na świecie pod względem długości. Zwłaszcza w regionach północnych, jak Katalonia i Kraj Basków, jazda pociągami jest znakomitym wyborem ze względu na dużą ilość połączeń, komfort i szybkość przejazdu. Po Hiszpanii z łatwością możesz poruszać się także autobusami. Flixbus posiada połączenia między wieloma miastami, ale najpopularniejszą firmą przewozową jest Alsa.

Zwyczaje

W Hiszpanii obowiązuje sjesta, której pilnuje się zwłaszcza w południowych regionach, gdzie temperatura w najgorętszych miesiącach wzrasta nawet do 45 stopni w cieniu. Podobnie jak w innych południowych krajach, duże posiłki spożywa się dwa razy ciągu dnia – między 13 a 15 (almuerzo) i po 19 (cena), To w tych godzinach restauracje serwują posiłki – i choć oczywiście można znaleźć lokale, w których zjesz coś większego niezależnie od pory dnia, dostosowanie się do hiszpańskich pór wiele ułatwi. Wybierając się do kanapkowego baru pinchos, które są popularne w Katalonii i Kraju Basków, pamiętaj, aby zachować wykałaczki, na które nabija się małe przekąski. To na podstawie ich ilości będziesz rozliczony. Nie dziw się również, gdy zobaczysz Hiszpanów rzucających serwetki na podłogę lokalu – to powszechny zwyczaj.

Kuchnia

Jako prawdziwy raj dla miłośników gastronomii, Hiszpania może zaoferować turystom zróżnicowany bukiet smaków. W tamtejszej kuchni liczy się przede wszystkim prostota. Duża ilość dojrzewających w słońcu pomidorów, grillowane papryczki Padron, jedyny w swoim rodzaju sos romanesco, ser Manchego czy tortilla de patatas to proste hiszpańskie przekąski, których nie można sobie odmówić. W kraju warto spróbować też owoców morza – a w szczególności mejillones.

Wyjazdy studenckie party camp