Chorwacja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Ten bałkański kraj cieszy się ogromną popularnością wśród polskich turystów. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu poznasz kilka ważnych faktów dotyczących Chorwacji.

Chorwacja – ulubiona destynacja Polaków

Długa linia brzegowa, lazurowe morze, góry i małe nadmorskie miasteczka wypełnione zabytkami – zalety Chorwacji jako destynacji turystycznej można by wymieniać w nieskończoność. Warto pamiętać też o wspaniałej kuchni i stosunkowo niewielkiej odległości od Polski. Chorwacja to również jeden z ulubionych kierunków miłośników imprez, którzy szukają intensywnych przeżyć w bałkańskim rejonie Europy. Jeśli planujesz wyjazd do Chorwacji w nadchodzącym sezonie, z pewnością jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć.

Waluta

Kuna to chorwacka moneta. W zależności od wahań kursu jej przelicznik może nieco się różnić, ale  1 kuna to około 50 groszy. Wystarczy więc dzielić wszystko przez dwa, aby otrzymać przybliżoną wartość danego zakupu czy usługi w polskich złotych. Jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą do Chorwacji? Dysponując euro, będziesz mógł nie tylko wymienić pieniądze, ale również płacić w wielu hotelach i restauracjach – nie jest to jednak obowiązująca wszędzie reguła. Polską walutę bez trudu wymienisz w kantorze. Jeśli natomiast mowa o wybieraniu pieniędzy z bankomatów, należy uważać – wiele z nich pobiera dość dużą prowizję. O płaceniu wyłącznie kartą niestety trzeba raczej zapomnieć – nie jest to tak powszechna metoda jak w Polsce. W wielu restauracjach i sklepach zapłacisz wyłącznie gotówką – warto mieć więc ją przy sobie.

Chorwacja obóz
Kilometry wybrzeża i lazurowe morze – to właśnie Chorwacja!

Dokumenty

Aby wybrać się do Chorwacji jako obywatel Unii Europejskiej, nie potrzebujesz wizy. Aby przekroczyć granicę, nie potrzebujesz paszportu – wystarczy jedynie dowód osobisty. Warto pamiętać jednak, że możesz pozostać na terenie kraju jedynie przez 90 dni. Przy wjeździe, niezależnie od tego czy podróżujesz samolotem czy też samochodem, musisz liczyć się z kontrolą dokumentów i bagażu, ponieważ Chorwacja nie znajduje się w strefie Schengen.

Język

Aby swobodnie podróżować po kraju, nie musisz oczywiście znać języka serbsko-chorwackiego. Próbując jednak używać polskiego, nie licz, że Ty i Chorwat zrozumiecie się nawzajem. Choć nasze języki należą do tej samej grupy i wykazują pewne podobieństwa, dogadanie się za pośrednictwem ich mikstury będzie raczej trudne. Komunikacja w języku angielskim przebiegnie za to naprawdę gładko. Chorwacja jest krajem, utrzymującym się w głównej mierze z turystyki – jej obywatele zazwyczaj uczą się więc języka, aby móc używać go w pracy. W wielu przypadkach, zwłaszcza w północnych rejonach kraju, spotkasz również wiele osób posługujących się dobrze językiem niemieckim.

Transport publiczny

Nie należy może do najlepiej rozwiniętych w Europie, ale na pewno gwarantuje spore przygody i wspaniałe widoki. W kontekście połączeń autobusowych, w Chorwacji dominuje firma Globtour – podróżując jej busami, nie zapomnij wydrukować biletu, ponieważ kierowcy naprawdę przykładają do tego wagę. Na dłuższych trasach często zdarza się, że pasażerowie muszą zmienić autokar na inny, podstawiony na jednej ze stacji – warto upewnić się u kierowcy, czy to nastąpi i kiedy.

Wyjazdy studenckie party camp