Wyjazdy do Albanii

Albania to wciąż dość nieodkryty kraj, który może zachwycić odwiedzających wyjątkowo urokliwym obliczem. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać ? wyjazd z naszym Party Camp zdecydowanie ułatwi to zadanie, umożliwiając dogłębne poznanie Albanii w każdym jej wymiarze ? również imprezowym! Obecnie ten niepozorny bałkański kraj o komunistycznej przeszłości przeżywa prawdziwy ekonomiczny boom. Miasta rozwijają się praktycznie na oczach odwiedzających. Jednocześnie to kraj, który może poszczycić się zróżnicowaną naturą i zachwycającym wybrzeżem, w niczym nie ustępującym czarnogórskiemu czy chorwackiemu. Z tego względu coraz częściej przyciąga turystów, którzy poszukują podobnych warunków za niższą cenę, a dodatkowo szukają miejsc, które trudno znaleźć w standardowych przewodnikach. Z naszym Party Camp odkryjesz je wszystkie ? a przy okazji poznasz niesamowitych ludzi i nawiążesz nowe przyjaźnie.

Dlaczego warto odwiedzić Albanię?

Krajobraz Albanii charakteryzuje się mieszanką wschodnich i zachodnich wpływów. Dynamicznie rozwijające się miasta, w tym zachwycająca eklektyzmem stolica kraju, Tirana, mają do zaoferowania odwiedzającym bardzo wiele. Oprócz licznych zabytków, znajdziesz w nich tętniące życiem promenady i bary, otwarte do świtu. Warto wiedzieć, że Albańczycy uwielbiają…spacerować. Z tego względu, zwłaszcza po zmroku, ulice wypełniają się ludźmi, a gwar miesza się z dźwiękami ulicznych klaksonów i śpiewów z minaretów. Jeśli jednak zatęsknisz za spokojem, w tym kontekście kraj ma również wiele do zaoferowania. Szczególną popularnością wśród turystów, poszukujących aktywnego odpoczynku w naturze, cieszą się Góry Północno-ablańskie i szlak z Teth do Valbony. Jeśli chcesz połączyć oba rodzaje wakacji, zróżnicowany program naszych wyjazdów będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Jaka waluta obowiązuje w Albanii?

Lek

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby wjechać na teren Albanii?

Albania nie należy do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że aby wjechać na jej teren, potrzebujesz paszportu. Dla Polaków wystarczy dowód osobisty, który należy okazać przy okazji kontroli granicznej. Posiadanie paszportu wymagane jest wyłącznie przy okazji wjazdu do kraju od strony Kosowa. Po wjeździe do Albanii, bez meldunku można przebywać na jej terenie do 90 dni.

Czy Albania jest bezpieczna?

Mimo krążących na temat kraju mitów, Albanię można uznać za bezpieczne miejsce. Jej mieszkańcy są niezwykle otwarci i przyjaźni, chętnie udzielając informacji na temat swojej ojczyzny. Jedynym problemem może okazać się bariera językowa ? niewielka liczba Albańczyków mówi po angielsku. W przypadku pracowników restauracji czy hoteli, możesz jednak oczekiwać płynnej znajomości języka. Albania nie jest niebezpiecznym krajem ? warto jednak zadbać o podstawowe środki ostrożności, odwiedzając którąś z jej wakacyjnych destynacji. Rozdzielenie gotówki, unikanie spacerowania po zacienionych ulicach i wybieranie bankomatów w widocznych miejscach to najlepsze sposoby na zachowanie bezpieczeństwa.

Albania – praktyczne wskazówki

Kraj dynamicznie się rozwija ? warto jednak zaznaczyć, że pewnych usług i udogodnień nie możemy spodziewać się w takim natężeniu, jak w Polsce. Mowa tu przede wszystkim o bankomatach, których w Albanii nie napotkasz na każdym zakręcie ? zwłaszcza w przypadku mniejszych miast. Warto mieć przy sobie zapas gotówki, ponieważ płatność kartą w barach, restauracjach czy sklepach również nie jest standardem.

Czy wyjazd do Albanii będzie dużo kosztował?

Albania jest uznawana za jeden z najtańszych bałkańskich krajów. Tutejsze ceny naprawdę potrafią zaskakiwać, zwłaszcza w przypadku gastronomii. Doskonały kilkudaniowy obiad będzie kosztował Cię tutaj nawet połowę ceny, którą zapłaciłbyś w Polsce za tej samej jakości posiłek. Podobnie jest w przypadku wieczornych wyjść czy akomodacji w większych miastach, takich jak Tirana, Gjirokastra czy Shkoder. Wybrzeże Albanii również kusi cenami noclegowymi, znacznie niższymi niż w przypadku Czarnogóry czy Chorwacji.

Co zobaczyć w Albanii?

Nawet jeśli wraz z naszym Party Campem wybierzesz się na jeden z obozów na wybrzeżu, warto zdecydować się na wycieczki, które pozwolą Ci poznać wszystkie oblicza kraju. Oprócz Valbony i Teth wraz z malowniczym Jeziorem Komani, w Albanii warto odwiedzić również Jezioro Szkoderskie, a także Gijrokastrę ? jedno z najpiękniejszych miast półwyspu Bałkańskiego. Turystów przyciąga również Jezioro Ochrydzkie, leżące na granicy Albanii i Macedonii.

Sprawdź nasze oferty w Albanii

Wyjazdy studenckie do Albanii